Zastosowanie kamienia naturalnego

Kamień naturalny można zastosować praktycznie wszędzie: na ściany, podłogi, jako okładzinę wanny czy brodzika w łazience, na taras, do ogrodu oraz jako okleina mebli i drzwi. Wszystko zależy od grubości materiału.

Bloki powyżej 10 cm stosuje się w drogownictwie (krawężnik drogowe) oraz kolejnictwie (podkłady pod tory kolejowe i tramwajowe).

Grubości 5-10 cm to zazwyczaj elementy budowlane o podwyższonej wytrzymałości (nagrobki, schody w ruchu ciężkim, elementy fontann, nabrzeża, itp.).

Grubość 3 cm to typowy wymiar elementów budowlanych przeznaczonych do domów jednorodzinnych oraz użyteczności publicznej. Z takiego materiału wykonuje się np. blaty, schody, progi.

Grubości 1 i 2 cm są przeznaczone dla płytek o formatach nie przekraczających 60×60 cm i mogą być z powodzeniem stosowane jako okładzina ścian, podłóg oraz szafek czy innych konstrukcji statycznych w domach i mieszkaniach.

Grubości poniżej 1 cm zarezerwowane są praktycznie wyłącznie dla fornirów. Są to bardzo cienkie (od 0,1 do 3 mm) warstwy wierzchnie kamienia zerwane z oryginalnych płyt za pomocą metody fornirowania (podobnie jak dzieje się to w przypadku drewna). Forniry posiadają tę zaletę, że można obłożyć nimi nawet elementy dynamiczne, takie jak drzwi, szafki kuchenne, bramy garażowe, bramy wjazdowe, itp. Po odpowiedniej obróbce można je dosłownie zginać i układać w dowolne kształty. Dodatkowo ich nieznaczna grubość sprawia, że umieszczone na materiale transparentnym potrafią przepuszczać światło. Takie forniry zastosować można w niezliczonej liczbie pomysłów – stylowe lampy, podświetlenie kominków, regałów, lad recepcyjnych a nawet sufitów.

Każdy z wymienionych rodzajów kamienia znajdziesz w Salonie Kamienna.

Rozwój technologii spowodował, że dziś możliwe jest prawie wszystko. Wystarczy odrobina chęci oraz dobry pomysł i można stworzyć najbardziej oryginalne wnętrze, mebel, elewację czy sufit.

A Ty, jakie masz pomysły?

Schody kamienne w domu to styl i elegancja.
Kamień naturalny to najtrwalszy materiał wykończeniowy