Kamień naturalny powinien być regularnie konserwowany.

Kamień naturalny powinien być regularnie konserwowany.

Konserwacja kamienia jest czynnością bardzo prostą jednak często zapominaną przez użytkowników. Ktoś zapyta: skoro kamień leżał w ziemi tysiące czy miliony lat, to jaki jest sens w tej chwili go konserwować? Odpowiedź jest prosta: kamień spoczywał na pewnej głębokości, ściśnięty i bez dostępu do zewnętrznych warunków atmosferycznych. Jedynymi czynnikami go kształtującymi były grawitacja i ciśnienie, z małą pomocą wód gruntowych. W tak hermetycznych warunkach początkowych, trwałość monolitu kamiennego liczy się w milionach lat i jedynie ruchy górotwórcze lub tektonika płyt kontynentalnych są w stanie naruszyć stabilność złoża. Po wydobyciu kamienia oraz jego obróbce staje się on częścią naszego środowiska: zmiennych warunków, różnic temperatur (szczególnie dotkliwych w klimacie Polski) i nasłonecznienia, promieniowania UV, wiatru, opadów (w tym kwaśnych deszczy), mrozu, gradobicia. Część z tych czynników eliminujemy automatycznie przez zastosowanie kamienia pod naszymi strzechami. Tam wykluczyć można np. mróz i opady. Elementy kamienne stosowane na zewnątrz (np. w nagrobkach) niestety poddane są tym czynnikom i aby stawiać im czoła, muszą otrzymać delikatną pomoc człowieka.

Środki do impregnacji są dostępne w specjalistycznych sklepach oraz zakładach obróbki i sprzedaży kamienia. Są to środki głęboko penetrujące kamień, przenikające w jego głąb przez pory powodując ich zatykanie. Tworzą na powierzchni powłokę ochronną, która utrudnia dostęp wody i powietrza. Część z tych środków chemicznych produkowana jest na bazie tłuszczów wypierających wodę ze struktur. Taka powłoka powinna być odtwarzana co ok. pół roku. Wówczas zapewniamy produktowi (nagrobek, parapety, schody, taras) pełną i ciągłą ochronę. Impregnat do kamienia powoduje dodatkowo jego nabłyszczenie i wyciągnięcie (pokazanie) struktur powierzchniowych kamienia (wymiar estetyczny). Niektóre ze środków przeznaczone są do stosowania w materiałach mających kontakt z żywnością (blaty i wyspy kuchenne, blaty recepcyjne i bary).

Skoro kamień to jeden z najtrwalszych materiałów budowlanych i jest taki trwały, to po co stosować dodatkową chemię? Odpowiedzią niech będzie rachunek ekonomiczny. Co opłaca się bardziej? Impregnacja wykonywana nawet jeden raz w roku i tym samym przedłużanie uroku, trwałości i pewności do nawet 50-u lat czy niestosowanie tych środków w ogóle i konieczność wykonywania renowacji kamienia co 5-10 lat (w zależności od rodzaju i gatunku) ze względu na utratę walorów estetycznych czy zalegający w porach kamienia brud… Do rachunku należy podać przybliżone koszty powyższych czynności: impregnat to koszt 50-300 zł (wystarcza na kilka konserwacji), usługa wykonania impregnacji kamienia 5-30 zł/m2 (wliczony impregnat), renowacja (ponowne polerowanie lub chemia specjalistyczna) – 100-200 zł/m2 (w zależności od metody, powierzchni, trudności).

Podsumowując: konserwacja impregnatami nie jest czynnością obowiązkową, ale zalecaną. Decyzję pozostawiamy naszym klientom.

Granit jest najlepszym materiałem na nagrobek.
Przeniesienie grafiki na kamień