Granit jest najlepszym materiałem na nagrobek.

Dlaczego w ogóle kamień naturalny? Odpowiedź jest prosta – jest to najtrwalszy materiał budowlany stosowany od tysiącleci. Swoje parametry techniczne (wytrzymałość na zginanie, zgniatanie, nasiąkliwość) potrafi utrzymywać bardzo długo, przy czym jego koszt jest niewygórowany. Porównując dane techniczne betonu i kamienia naturalnego widać od razu, że kamień nie ma sobie równych. Stąd tendencja do odchodzenia od produkcji nagrobków z lastrika (beton mieszany z kruszywem granitowym). Trwałość takiej konstrukcji nie przekracza zazwyczaj 20-u lat.

Co jeszcze wyróżnia kamień od betonu? Na pewno jego różnorodność. W ofercie handlowej hurtowni z całej Polski jest obecnie 300 – 400 różnych gatunków kamieni: od polskich granitów po tureckie marmury i onyxy. Większość z nich jest dostępna „od ręki” w nieograniczonych ilościach, a ich cena nie jest wygórowana i w zasięgu statystycznego Kowalskiego.

Nie każdy kamień nadaje się jednak na nagrobek. Należy pamiętać, że konstrukcja ta wystawiona będzie na nieustanne działanie czynników atmosferycznych (zmiany temperatury, promienie UV, kwaśne deszcze, mrozy). W naszym klimacie takie zmiany są całkowicie naturalne, jednak większość kamieni pochodzi z łagodniejszych klimatów: indyjskich, brazylijskich, chińskich.

Tam dobowa amplituda temperatur nie waha się tak bardzo. Nasłonecznienie nie zmienia się gwałtownie, opady występują sporadycznie, a przymrozki to rzadkość. Procesy geologiczne kształtujące te kamienie również nie były gwałtowne, a mimo tego kamień kamieniowi nierówny.

Na najgorsze warunki atmosferyczne polecamy tylko granit – skałę metamorficzną o największej gęstości i odporności. Doskonale sprawdzi się w każdych warunkach (jest mało nasiąkliwy i mrozoodporny). Inaczej jest w przypadku osadowych marmurów oraz ich pochodnych – onyxów i trawertynów. Te kamienie, mimo swej niewątpliwej urody, nie mogą być wystawiane na trudne warunki. Zawarty w nich wapń ulega pod wpływem wody i wiatru procesowi wietrzenia, przez co szybko traci swe właściwości. Są sposoby na przedłużenie jego trwałości, ale są to czynności okresowe, powtarzane co jakiś czas (impregnacja).

Granit jako najtrwalszy z dostępnych materiałów budowlanych, nawet bez impregnacji jest w stanie przetrwać wieki. Dzieje się tak dlatego, że procesy go kształtujące (metamorficzne) przebiegają w ogromnych temperaturach i ciśnieniach. To z kolei prowadzi do zagęszczenia materiału i stąd jego trwałość.

Każdy element kamienny opuszczający nasze ręce posiada gwarancję pisemną – tylko w ten sposób możemy dać klientom zapewnienie, że z jego produktem nic dziać się nie będzie.

Kamień naturalny powinien być regularnie konserwowany.